Co jsou eztraty.cz

Je eztraty.cz start-up projekt spuštěný v roce 2016, který si klade za cíl usnadnit lidem nalézat své ztracené věci. Je postavený na dvou jednoduchých myšlenkách.

První je umožnit hledajícím najít svojí ztracenou věc online díky Národní databázi nálezů. Do ní mohou zadávat nálezy všechny úřady, firmy, instituce i občané. Tím jim zároveň ušetří starosti, čas i vyřídí zákonné povinnosti nálezce. Učinit tak mohou pomocí formuláře nebo mohou použít rozšíření ZTRATOS, kterým navíc získají evidenci nálezů a jiné šikovné nástroje pro úsporu práce.

Pokud je ztracená věc podespaná, pomůže to nálezcům věc ihned vrátit. Proto vznikly Vrátilky - pojítko mezi majitelem a věcí, které zjednodušuje vrácení věci na opsání kódu z Vrátilky na www.eztraty.cz. Majiteli přichází okamžitá informace, kde se jeho věc nachází na email, se kterým má svoje Vrátilky propojené. Věc s Vrátilkou může vrátit kdokoliv, navíc je podpořena všemi partnery Národní databáze nálezů. Vrátilku mohou lidé zakoupit v eshopu, nebo obdržet od svého dobrého prodejce, autosalonu či pojišťovny. Prodej Vrátilek zároveň celý projekt financuje.

Komu projekt pomáhá

Nálezcům, majitelům, obcím i firmám. Jak je to možné? Pro každého, koho se ztráta či nález dotkne jsme připravili ulehčení.

  • Nálezce už nemusí s nálezem nikam chodit. Stačí, když nález zapíše na eztraty.cz nebo opíše RC kód z Vrátilky. eztraty.cz za něj vyřídí zákonnou ohlašovací povinnost.
  • Majitel nemusí opakovaně obcházet a telefonovat na místa, kde si myslí, že by mohla jeho věc být. Prostě se podívá do národní databáze nálezů online a zjistí to. Pokud má na věci Vrátilku, jen počká, až se mu věc ohlásí sama.
  • Obce a firmy získaly plnohodnotný evidenční nástroj, který nejenže pomáhá s administrací, ale nález okamžitě zveřejní v národní databázi nálezů.

Jak to vypadá po půl roce?

Neveřejně byla databáze spuštěná na začátku roku 2016. První obec, která začala Ztratos využívat, byly Dolní Břežany. Posléze se připojilo částečně i Hlavní město Praha, které začalo ohlašovat nálezy s Vrátilkami. Po půl roce začalo využívat více než 400 partnerů a toto číslo neustále roste. Obrovský skok nastal po oficiálním veřejném spuštěním. Nyní již do Národní

Marko Nguyen
zakladatel eztraty.cz